aktualnościaktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14  2014/15  2015/16  2016/17

     

 

Wycieczka do Wrocławia

 

  W dniach 5 - 7 czerwca w naszej szkole została zorganizowana wycieczka do Wrocławia. Organizowała ją p. Urszula Wójcik z pomocą p. Urszuli Andruszkiewicz, p. Małgorzaty Delugi i p. Katarzyny Lasoń. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy wiele kościołów, katedr, stare miasto i halę stulecia. Największą atrakcją był dla nas -uczniów przepiękny ogród japoński i pijalnia czekolady, w której skonsumowaliśmy pyszną czekoladę. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Wrocławski, Galerię Sztuki Współczesnej i Panoramę Racławicką. Wieczorem w ośrodku w Krzydlinie Małej mogliśmy odpocząć lub pograć w piłkę nożną na pobliskim boisku. Ostatniego dnia wycieczki zobaczyliśmy Zamek Książ - największy zamek na Dolnym Śląsku. W zamku tym spacerowaliśmy po pięknych salach dworskich oraz po zamkowych piwnicach i tunelach podziemnych. Po wizycie w zamku spędziliśmy miło czas w pięknym zamkowym ogrodzie, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Ostrowi.

 

                                     Julia Wityńska

 

 

 

Pierwsze szlify młodych parlamentarzystów

 

  1 czerwca odbyło się posiedzenie XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w którym wzięłyśmy udział, reprezentując Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. W obradach uczestniczyło 460 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski, a tematem był „Lokalny ekorozwój”.

  Dzień wcześniej, czyli 31 maja, odbyły się seminaria dla młodych posłów i posłanek organizowane przez instytucję współpracującą z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Młodzież sama wybierała, w jakim seminarium chciałaby uczestniczyć. Przeprowadzane były one w formie wykładu, pracy w grupach, a także zajęć indywidualnych. Ćwiczenia okazały się łatwe, ciekawe i pomogły zrozumieć i lepiej poznać lokalny ekorozwój. Mimo czterogodzinnych zajęć spędziliśmy czas w miłej atmosferze i zdobyliśmy  przydatne doświadczenie, które na długo zostanie nam w pamięci.

  Następnego dnia przybyliśmy do gmachu Sejmu RP w Warszawie. Po spotkaniu z klubami i kołami poselskimi w Sali Kolumnowej rozpoczęły się obrady. Na początku Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przywitała wszystkich zebranych gości i przypomniała, co tak naprawę znaczy hasło zrównoważony ekorozwój. Zaznaczyła, że choć młodzi ludzie nie mają jeszcze wpływu na decyzje strategiczne, to mogą pracować na rzecz ekorozwoju poprzez działania w swoim środowisku. Następnie przekazała głos Marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży Annie Przybylskiej, która, uderzając trzy razy laską marszałkowską, otworzyła obrady Izby. W dalszej kolejności wypowiadała się Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, która przypomniała, że z pozoru proste czynności pozwalają chronić środowisko każdego dnia. Podkreśliła, że troska o przyrodę jest wspólnym obowiązkiem. Gośćmi Sejmu Dzieci i Młodzieży byli także m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

  Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu z zaangażowaniem uczestniczyliśmy w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie lokalnego ekorozwoju posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży doszli do konsensusu. Dokument, który przyjęliśmy w głosowaniu, mówi m.in. o postulatach  w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagowania postaw ekologicznych w środowisku lokalnym. Na specjalnym briefingu prasowym z udziałem Marszałek Sejmu Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży podziękowali za możliwość uczestnictwa w niecodziennym doświadczeniu, jakim były obrady. Podkreślali też konieczność aktywizacji młodzieży, stawiania sobie nowych celów i ich realizacji.

  Dla nas udział w XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży był niecodziennym przeżyciem. Pozwolił z bliska przyjrzeć się pracy naszego Parlamentu. Był też okazją do poznania nowych, ciekawych ludzi. Obrady Sejmu, a  szczególnie prace w komisjach pogłębiły nasze zainteresowania i zachęciły do dalszych działań.

 

 

                              Natalia Kazanowska

                              Karolina Hartman

 

 

 

   

Wybory w naszej szkole

    

  10 maja w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Trwały one od godziny 9.00 – 14.00 w Sali numer 18. Kandydatami do MRM byli:

1.      Aleksandra Siulkowska

2.      Klaudia Mowel

3.      Kamila Kaczmarek

4.      Damian Romanik

5.      Ania Ryszewska

6.      Nikola Brzostek

7.      Olga Gajewska

8.      Natalia Zadroga

9.      Ola Radomska

10.   Alicja Krzyżak

11.   Emilia Czaplarska           

  Nad głosowaniem czuwały dziewczyny ze Szkolnej Komisji Wyborczej: Karolina Długołęcka, Edyta Cholewińska, Dominika Lipska, Karolina Kempisty i Sylwia Wysocka oraz członkini Międzyszkolnej Komisji Wyborczej Julia Wityńska. Wybory przeprowadzono w sposób tajny. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji wraz z opiekunem p. Cezarym Polakiem policzyli głosy i spisali protokół głosowania.

  Wynikiem głosowania do Młodzieżowej Rady Miasta dostało się sześciu uczniów: Kamila Kaczmarek, Klaudia Mowel, Olga Gajewska,  Damian Romanik, Aleksandra Siulkowska i Nikola Brzostek. Pierwsza sesja rady odbyła się 13 maja. W jej trakcie złożyli ślubowanie oraz otrzymali od przewodniczącego Międzyszkolnej Komisji Wyborczej akty wstąpienia do rady. Kamila Kaczmarek z klasy II c została wybrana w tajnym głosowaniu na zastępcę przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta, gratulujemy ! :D

   

KATYŃ 1940 – PAMIĘTAMY

 

  Dnia 10 kwietnia br. w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. Uczniowie złożyli hołd pamięci Polakom  pomordowanym  w  1940 r. na terenie byłego Związku Radzieckiego, w tym szczególnie podporucznikowi Andrzejowi Skoniecznemu i aspirantowi policji Janowi Hukowi – wybranym przez społeczność szkoły w 2011 roku w ramach projektu Katyń – Ocalić od zapomnienia, a także wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.

  Uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami włożyli wiele trudu w przygotowanie odpowiedniej oprawy artystycznej. Już od kilku tygodni uzdolnieni plastycznie uczniowie opracowywali dekorację sali. Posługując się różnymi technikami plastycznymi stworzyli przejmujące plakaty, które zostały wyeksponowane w ramach wystawy podczas uroczystości. Młodzi artyści zgromadzili się pod symbolicznymi brzozowymi krzyżami, z których niczym łzy opadały młode, zielone liście.

  Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie – Paulina Ziemczyk i Dawid Andruszkiewicz zapalili znicze pod dębami pamięci Jana Huka i Andrzeja Skoniecznego. Uroczystość prowadzili Rafał Wójcik i Michał Prusak, wprowadzając słuchaczy w tło historyczne wydarzeń. Odbiorcy mogli lepiej wyobrazić sobie tragedię pomordowanych Polaków dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Michała Zalewskiego i Jarosława Murawskiego.

  Głęboką zadumę wywołały wśród zebranych wzruszające wiersze poświęcone pomordowanym Polakom i ich rodzinom. „Więcej cię nie zobaczę, nie usłyszę; zgasłeś jak zdmuchnięty płomień…” – te słowa mogłyby stanowić motto przewodnie uroczystości. Wstrząsające poetyckie wyznania ofiar katyńskich zawarte mogliśmy usłyszeć w wykonaniu recytatorek: Patrycji Zadrogi, Anny Szabłowskiej i Aleksandry Gajewskiej. Z wierszami współbrzmiała poruszająca muzyka w wykonaniu solistów - Olgi Gajewskiej, Julii Malec, Aleksandry Radomskiej, Macieja Budzińskiego, Adrianny Brzostek. Dodatkowo głosu użyczyli: Monika Wyszomierska, Dominika Nasiadka, Radosław Krajza. Wykonawcom  akompaniował zespół instrumentalny w składzie: Anna Ryszewska, Nikola Brzostek, Martyna Krawczyk, Bartek Szymczyk oraz nasza absolwentka Iza Romanik.

  Tradycja upamiętniania tego ważnego dnia jest pielęgnowana w naszej szkole co roku, przy dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Wszyscy jesteśmy zdania, że pamięć o historii własnego kraju jest nieodzownym warunkiem świadomego patriotyzmu.

 

 

 

   

Ocalić od zapomnienia

  

 

  Zbrodnia katyńska – przez lata ściśle chroniona tajemnica Kremla, symbol zbrodniczej polityki systemu sowieckiego i w końcu mord na 23 tysiącach polskich obywateli.  10 kwietnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć władz miasta oraz reprezentantów placówek oświatowych działających na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Również przedstawiciele naszej szkoły mieli zaszczyt obejrzeć montaż słowno–muzyczny pt.: ”Katyń; przebaczyć – tak, zapomnieć – nie” w wykonaniu zespołu Largo i Przyjaciele.

  Wstępem do głównego punktu spotkania – występu zespołu Largo i Przyjaciele – było stwierdzenie p. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej: „Słowem, wierszem i muzyką oddamy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej”.

  Występ rozpoczął przedstawiciel zespołu, który nawoływał do ocalenia pamięci ofiar katyńskich, podkreślał dramatyzm i wymiar mordu uznanego za jeden z największych w okresie tysiącletniej historii naszego kraju. Przysięgę patriotyzmu złożoną przez polskich oficerów oraz przedstawicieli inteligencji potraktowano jako akt buntu, który doprowadził do ich masowego rozstrzelania. „Przysięgaliśmy na orła i na krzyż” - to słowa, które miały za zadanie uświadomić wszystkim zebranym gościom jak ważny był w życiu ofiar patriotyzm i miłość do kraju.  Występ opatrzono znakomitą muzyką i poruszającymi słowami.

  Część artystyczną zakończyło przemówienie burmistrza miasta Władysława Krzyżanowskiego, który oprócz podziękowań dla zespołu skierował kilka słów do zgromadzonych gości. W swoim wykładzie nawoływał do oddania hołdu nie tylko przedstawicielom narodu polskiego sprzed siedemdziesięciu trzech  lat, ale również najznamienitszym Polakom, którzy przed trzema laty zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.  "Oddajmy wspólnie hołd pomordowanym i pomódlmy się nad ich głowami. Chwała bohaterom!” – tymi słowami burmistrz zakończył uroczystość upamiętniającą śmierć poległych w lesie katyńskim. 

 

                                                 Alicja Krzyżak

    

 

 

   

„Las dla ludzi - ludzie dla lasu”

 

Przeprowadzone akcje z zakresu ekologii – zalety i wady.

 

  20 marca 2013 roku spotkaliśmy się w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka z ludźmi kochającymi przyrodę, dla których ważny jest temat zrównoważonego ekorozwoju. Ponieważ mieszkamy w miejscu szczególnym – wokół naszego miasta rozciągają  się tereny Puszczy Białej należące do „Natury 2000” - naturalnym było wybranie tematu debaty: „Las dla ludzi - ludzie dla lasu. Akcje z zakresu ekologii – wady i zalety”. Debata ta realizowana była w ramach XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Miała ona na celu uświadomić społeczeństwu, jak ważne jest dążenie do zachowania równowagi ekologicznej w ekosystemach. Goście zaproszeni na debatę to ludzie zajmujący się sprawami ekologii, pasjonujący się tym tematem i działający na rzecz środowiska. Wypowiadali się na temat akcji i działań dotyczących ekologii przeprowadzonych w naszym mieście. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przyjrzeć się temu, co do tej pory  już się wydarzyło. Takie spojrzenie wstecz dało szansę zobaczenia, które działania były dobre i warto rozwijać je dalej, a które wymagają przemyślenia i zaplanowania jeszcze raz. Na nasze spotkanie wybraliśmy miejsce nieprzypadkowe – salę konferencyjną Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, z którym od wielu lat aktywnie współpracujemy. Gospodarz Nadleśnictwa, Pan Nadleśniczy Piotr Uścian-Szaciłowski przyjął nas i naszych gości bardzo serdecznie. Otworzył debatę, która miała charakter panelowy.

  Jako pierwsza głos zabrała absolwentka Gimnazjum Publicznego nr 1, a obecnie uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, Klaudia Dąbkowska, która brała udział w konkursie Drzewa dziuplaste i ich mieszkańcy. Przedstawiła ona cele tego konkursu oraz podkreśliła jego znaczenie dla rozwoju wiedzy ekologicznej.

  Działaniem podjętym w celu zaszczepienia w młodych osobach chęci poznania tajemnic natury było założenie klubu „Bratek”. O działalności tej organizacji i sukcesach członków opowiedziała założycielka - Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Starym Lubotyniu pani mgr Krystyna Polakowska. Klub „Bratek” zgromadził bogaty księgozbiór znajdujący się w naszej szkolnej bibliotece. Jest on teraz bogatym źródłem informacji dla wielu uczniów.

  Ponieważ celem naszej debaty było przedstawienie działań o tematyce ekologicznej, nie sposób było nie zwrócić uwagi na zaangażowanie uczniów naszego Gimnazjum w akcję „Sprzątanie świata”. W tej kwestii wypowiedziała się Pani Dyrektor mgr Krystyna Lasoń. Podkreśliła, że szczególnym zainteresowaniem i troską otaczamy nasze lasy. Podczas akcji dbamy o ich czystość. Ale nie są to działania jednorazowe. Uczennica klasy IIc Paulina Ziemczyk przypomniała o zrealizowanym projekcie edukacyjnym „Sprzątamy nasze miasto”, podczas którego uczniowie przygotowali dokumentację fotograficzną przedstawiającą dzikie wysypiska śmieci. Materiały zgromadzone przez uczniów trafiły za pośrednictwem radnego Pana B. Konrada do Ratusza i urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. Wiele z tych zaniedbanych miejsc zniknęło, a zatem nasze działania przyniosły zamierzony efekt.

  Dbałość o czystość lasu wiąże się z następnym punktem naszej dyskusji. Działania o tematyce ekologicznej prowadzą do zmiany stylu życia mieszkańców. Coraz częściej obserwujemy ludzi chętnych do aktywnego spędzania wolnego czasu. W naszym mieście taką możliwość stwarza właśnie las, a w nim ścieżki rowerowe. W tej sprawie zabrał głos Pan Nadleśniczy, który za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił nam rozmieszczenie ścieżek na terenie powiatu. Trasy rowerowe znajdują się na obszarze Puszczy Białej, dzięki temu podczas wycieczki rowerowej możemy podziwiać piękno natury. W 2004r. z inicjatywy Nadleśnictwa i lokalnych władz samorządowych utworzona została ścieżka do Broku.  Głównym zamysłem budowy ścieżek jest propagowanie zdrowego stylu życia. Sam Pan Nadleśniczy przyznał, że rzadko z nich korzysta, woli wędrówki po lesie, którego jest nie tylko zarządca, ale i miłośnikiem. Za to nasz kolega, Marcin Wiatrak, uczeń kl. 3 e dodał, że jazda rowerem może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Jest to dobry sposób na oderwanie od codziennych problemów, na walkę ze stresem. Rowerzyści mogą poznawać historię, zabytki, obserwować florę i faunę Puszczy Białej. Jest to też doskonała okazja do rodzinnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. A zatem budowa ścieżek rowerowych w tak unikalnym i pięknym miejscu również sprzyja zrównoważonemu ekorozwojowi.

  Następnym punktem debaty był obóz naukowy w Bojanach zorganizowany przez Pana dr Bogusława Konrada pod hasłem „Bioróżnorodność genetyczna i środowiskowa gwarancją stabilności ekosystemów”. Część dydaktyczną prowadziła pani dr Katarzyna Piórek z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach. Uczestniczki obozu opowiadały o swoich przeżyciach oraz doświadczeniu, jakie zdobyły dzięki tej fantastycznej lekcji biologii. Takie wyjazdy są wspaniałym sposobem na wakacje. Uczniowie mogą zmienić naukę w zabawę.

  Kolejnym działaniem sprzyjającym poszerzaniu wiedzy ekologicznej są zajęcia w  szkółce leśnej w Kalinowie. Odbywają się w niej cykliczne spotkania jesienią lub wiosną. Przede wszystkim poznajemy tam specyfikę produkcji sadzonek. Na zakończenie pobytu zainteresowani uczestnicy otrzymują sadzonki drzew i krzewów, którymi ozdabiają okolice swoich domów.

  Podczas debaty goście mieli szansę powrócić do ważnego wydarzenia, jakim był wyjazd absolwentki naszego gimnazjum Beaty Polakowskiej na światowy konkurs Miss Earth do Wietnamu w 2010 r. Była to doskonała okazja do promowania naszej ojczyzny w tak odległym kraju. Ponieważ sama Pani Beata nie mogła przybyć na spotkanie z nami, w jej imieniu ponownie głos zabrała Pani Krystyna Polakowska, mama Beaty. Opowiedziała o udziale córki w konkursie, o przygotowanej przez nią prezentacji na temat hydrologii Polski, którą mogliśmy obejrzeć. Mama pani Beaty powiedziała, że działalność klubu „Bratek”, którego jest współzałożycielką, zapoczątkowała u jej córki zainteresowanie ekologią.

  Na debatę została również zaproszona pani Regina Klimaszewska, odpowiedzialna za edukację przyrodniczo-leśną w Nadleśnictwie, która pokazała gościom prezentację ze spotkań feryjnych. Dotyczyły one hodowli i urządzenia lasu oraz gatunków chronionych roślin i zwierząt. W trakcie spotkania odbył się plener malarski, którego organizatorką była Pani mgr Agnieszka Jakubiak. Zachęcała do jak najczęstszych spotkań z przyrodą, zbierania wrażeń i doświadczeń, aby mogły powstać interesujące prace plastyczne. Dodała, że przyrodę należy pokazywać tak, jak się ją czuje i odbiera. Okazało się, że takie wyjazdy sprawiły wielką radość uczestnikom, bo dzięki temu mogli tworzyć i przebywać na łonie natury.

  Dalszym punktem debaty była prezentacja fragmentu projektu edukacyjnego pt. Walory edukacyjne Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka realizowanego przez uczennice klasy III – Karolinę Kempisty i Sylwię Wysocką. Realizacja takich projektów również przyczynia się do wzrostu zainteresowania młodzieży ekorozwojem, a zdobyte wiadomości mają szansę być stosowane w życiu codziennym.

  W debacie uczestniczyła także Pani wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika mgr Małgorzata Wiercińska. Podkreśliła, że uczniowie jej szkoły, absolwenci Gimnazjum Publicznego nr 1, kontynuują działania na rzecz ekologii. Pod opieką nauczycieli uczestniczą w różnego rodzaju akcjach.

  Po raz kolejny w debacie zabrał głos pan Nadleśniczy, który opowiedział gościom o powstaniu nowego kompleksu sportowego w Orle. Ośrodek ten powstaje w ramach edukacji leśnej społeczeństwa. Ma na celu zachęcić ludzi do aktywnego korzystania z przyrody i dobrodziejstwa lasu. Organizowane będą też różne imprezy sportowe, np. biegi Włóczykija czy Przemądrzałka.

  Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 pani mgr Krystyna Lasoń, która podziękowała gościom za przybycie oraz powiedziała, że ekologia to priorytet działań wychowawczych i edukacyjnych. Debata to jeden ze sposobów, aby zwiększyć liczbę ekologów w naszym mieście i świadomość potrzeby życia w zgodzie z naturą. Pan Nadleśniczy dodał, że do wszelkich działań potrzebni są ludzie i najważniejsze, aby mieli oni pasję, którą będą mogli rozwijać i dzielić się z innymi. W podziękowaniu za aktywny udział w dyskusji uczestnicy otrzymali pamiątkowe kalendarze „Z lasu”.

  Debata na pewno uzmysłowiła nam, jak ważne jest planowanie i realizacja działań zmierzających do osiągania celów zrównoważonego ekorozwoju. Oznacza to prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej i społecznej w harmonii z przyrodą tak, aby nie spowodować w niej nieodwracalnych zmian. Po tym spotkaniu młodzi ludzie będą chętniej korzystać z atrakcji, jakie oferuje nam natura i będą dążyć do zachowania równowagi ekologicznej w naszym mieście.

 

                    Karolina Hartman, Dominika Kazanowska i Natalia Kazanowska

   

 

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy

   

  Dnia 9 marca 2013 roku w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej ,,Radość spod kapelusza’’. Odbył się on w dwóch kategoriach: monologu i piosenki. Swoją twórczość prezentowało 33 uczestników z całej Polski.

  Reprezentantką naszej szkoły była Patrycja Zadroga z klasy 2d pod opieką pani Beaty Łuniewskiej.  Zaprezentowała monolog pod tytułem „Hermenegilda Kociubińska”.

  Jak powiedziała nasza koleżanka, występ w tak wyjątkowo udekorowanej sali, przed tak znamienitą publicznością był trudnym wyzwaniem, ale i zaszczytem równocześnie. Chociaż nie wszyscy mogą wygrać, jak to tradycyjnie na konkursach bywa, ważne jest doskonalenie swego warsztatu i oswajanie się ze sceną. Patrycja nie zamierza się poddawać i z pewnością weźmie udział w konkursie w przyszłym roku.    

  Na sali nie brakowało też dziennikarzy. Patrycja udzieliła wywiadu TVP Białystok. Organizatorzy konkursu  postarali się o to, aby wszyscy uczestnicy i goście poczuli się wyjątkowo. Po występach, w trakcie obrad jury wszyscy zostali zaproszeni na obiad, a następnie na koncert Jerzego Filara oraz Jakuba Pawlaka. Na konkursie zjawili się aktorzy Krzysztof Dzierma i Andrzej Zaborski (znani chociażby z filmu „U pana Boga w ogródku”), którzy zasiadali w jury.

  Uczestnicy konkursu w przerwie między występami, a ogłoszeniem werdyktu udali się na wycieczkę, starając się zwiedzić miejsca najbardziej związane z osobą Hanki Bielickiej, której pamięci poświęcony jest właśnie konkurs.

 

                                        Anna Szabłowska 2 d

                                        Weronika Śliwińska 2 d

 

 

 

 

Casting do roli Romea i Juli w szkolnym przedstawieniu 

 

  Na uczestników castingu oprócz czytania fragmentów dramatu „Romeo i Julia” czekały różne ciekawe konkurencje. Między innymi: łamacze języka i wywiady. Ostatecznym głosem jury Romeo został Dawid Rymarczyk z klasy III b, a Julią Natalia Augustyniak z klasy III d.

 

                                                                                                                                Paulina Rajchembach

 

 

 

  

Tradycje Świąt Wielkanocnych

 

  W oczekiwaniu i przygotowaniach do Wielkiej Nocy warto wspomnieć o dawnych polskich zwyczajach i obrzędach. Czas przedświąteczny to nie tylko porządkowanie domów, ale i własnego wnętrza poprzez liczne posty i umartwiania. Święcono wodę i ogień, przygotowywano jaja wielkanocne.

 

Ozdabianie domu.

Po wielkim sprzątaniu, domy i obejścia ozdabiano kwiatami w doniczkach i zielonymi gałązkami, malowano szlaczki na ścianach, przyklejano malowanki na papierze albo wycinanki (te pojawiły się dopiero w XIX wieku). Pod sufitem zawieszano pająki ze słomy, wydmuszek, kolorowych papierków i piórek. W domu i na podwórzu wysypywano wzory z piasku. Porządki kończyły się najpóźniej w Wielki Wtorek.

 

Świąteczne potrawy.

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek gospodynie przygotowywały świąteczne potrawy. Zapowiedź nadchodzącej wielkiej uczty stanowiły snujące się po domach zapachy pieczonego chleba, ciast, rozmaitych mięs, wędzonych kiełbas, gotowanych szynek i bigosu. Punktem honoru każdej gospodyni były dorodne baby drożdżowe, gotowe „opaść” w każdej chwili z powodu przeciągu, trzaskania drzwiami albo głośnej rozmowy. Na Podhalu gaździny od piątkowego świtu ubijały masło do „święconego”. Zwykłą łyżką potrafiły wyrzeźbić z niego baranka na stół wielkanocny.

 

Święcenie potraw.

Odbywało się w Wielką sobotę początkowo w domach, ponieważ ksiądz święcił wszystko, co zostało przygotowane przez gospodynię. A jadła było bardzo dużo: chleb, jaja, kolorowe pisanki, wędliny, mięso, baby wielkanocne, placki, baranek z ciasta, masła albo cukru, chrzan, sól i pieprz. Później wierni zaczęli przychodzić ze „święconym” do kościoła, i tak pozostało do dziś. Wracając, starali się wypędzić „złe” z gospodarstwa, obchodząc dom trzy razy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Jajo wielkanocne.

Pisanki, kraszanki, rysowanki, oklejanki miały sens symboliczny. Uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienie świata. Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne  zajmowały się dawniej tylko kobiety, które wypędzały z izby każdego przybysza płci męskiej i odczyniały urok, jaki mógł on rzucić na pisanki.

 

Wielkanoc.

To najradośniejsze święto - zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w sposób szczególny, oznajmiając Zmartwychwstanie Chrystusa. Jak wierzono na Podhalu, mogły one budzić śpiących w Tatrach rycerzy, by szli walczyć o wolność Polski. Ludzie, słysząc dźwięk dzwonów, wyrzucali nienawiść ze swoich serc. Gdy zakończono już przygotowania, można było spokojnie zasiąść do stołu, podzielić się „święconym” i złożyć bliskim życzenia. Na wielkanocnym stole królowało jajo, uważane od wieków za symbol początku i źródło życia. Uważano je również za znak zmartwychwstania, odrodzenia, powrotu życia. W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, chroniło przed pożarem, pomagało zdobyć upatrzoną dziewczynę lub chłopaka, zapewniało urodzaj, szczęście i pomyślność.

 

NAJLEPSZE MAZURKI TYLKO W JEDYNCE!

  Polskie tradycje i obrzędy ludowe po części przetrwały do dziś w naszych domach. Pragnąc pamiętać o nich 19 marca 2013 roku Zespół Szkół CKR w Starym Lubiejewie zorganizował konkurs kulinarny poświęcony tradycjom wielkanocnym. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół w Jelonkach, Szulborzu Wielkim, Starym Lubotyniu, Zarębach Kościelnych, Komorowowie Starym i Ostrowi Mazowieckiej. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały: Kamila Kaczmarek i Wiola Oleksiak z klasy IIc, zachęcone do wzięcia udziału w konkursie przez wychowawczynię, panią Agnieszkę Jakubiak. Całość spotkanie udokumentowała fotograficznie uczennica klasy Ia - Olga Gajewska. Olga również bardzo wytrwale wspierała nasze koleżanki w pracy w kuchni.

  Dziewczęta rzetelnie przygotowały się do konkursu, wczytując się w polskie obyczaje ludowe, kuchnię regionalną, tajniki wiedzy kucharskiej. Do późnych godzin piekły mazurki, próbując nowych przepisów, nowych smaków i przede wszystkim… walczyły z kajmakiem!

  Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy musieli rozwiązać test dotyczący tradycji kuchni polskiej i kuchni regionalnych. W części drugiej, wszyscy przebrani już w kuchenne fartuch i czepki, sporządzali wielkanocne potrawy. Przez kilka godzin powstawały babki, krokiety z jajek i pieczarkami, wyśmienite żurki, jaja faszerowane, pascha, mazurki, w tym nasz- mazurek z kajmakiem. Wśród uczestników panowała bardzo koleżeńska i miła atmosfera, a gimnazjaliści mogli liczyć na pomoc starszych kolegów i koleżanek ze szkoły w Lubiejewie.

  W oczekiwaniu na wyniki konkursy, uczniowie mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć świetnie i nowocześnie wyposażone sale lekcyjne, korzystać z nowopowstałej świetlicy oraz zrobić sobie unikatowe zdjęcie pod palmą.

Konkurs był rozstrzygany w dwóch kategoriach: uczniowie szkół gimnazjalnych oraz uczniowie z Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie. Oceny dokonywali: dyrektor szkoły - Tadeusz Budzisz, przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego - Andrzej Kołodziejczyk, organizatorzy i opiekunowie grup gimnazjalnych. Wszystkie potrawy były wyśmienite, a jurorzy mieli trudne zadanie. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy i drobne upominki.

Nasze dzielne dziewczęta zajęły I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych!

Ich mazurek zachwycił jurorów! Drogie mamy Kamili i Wioli, w tym roku na Waszym stole będzie królował mazurek!

  Dziewczętom serdecznie gratulujemy!!!  Poniżej fotograficzna relacja z konkursu.

 

 

 

 

   

Pierwszy Dzień Wiosny

 

  21 marca w kalendarzach oznaczony jest jako Pierwszy Dzień Wiosny. Niestety w tym roku możemy cieszyć się tylko tą kalendarzową wiosną, ponieważ ta za oknem nie chce pokazać  na co ją stać. Mimo wszystko uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 potrafią dobrze świętować ten dzień. Samorząd Uczniowski uczynił jedną z klas „Salą relaksu”, gdzie leżały materace z poduszkami, a młodzież mogła oglądać filmy.

– To fajny sposób spędzenia czasu  w naszej szkole – coś świeżego i ciekawego. No i można nie być na kilku lekcjach. – tłumaczy żartobliwie jeden z uczniów.

Innym pomysłem SU na ten dzień był  turniej FIFA. Emocje podczas gry były ogromne: okrzyki radości lub gniewu, śmiech, często też zdenerwowanie. Zwycięzcą turnieju został Patryk Malec, a w nagrodę otrzymał piłkę do gry w piłkę nożną. 

Po młodzieży widać było, że podobał im się taki sposób spędzenia czasu w szkole. Świadczyć o tym może pozytywna atmosfera panująca tego dnia, jak również duża frekwencja uczniów, mimo tego, że 21 marca to także Dzień Wagarowicza.

 

 

 
 
Wycieczka do Białegostoku
 

  27 lutego 2013 r. uczniowie klas drugich wraz z opiekunami: Beatą Łuniewską, Agnieszką Jakubiak, Jolantą Malec i ks. Krzysztofem Łapińskim pojechali na wycieczkę do Białegostoku.

  Wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia „Musicalu Korczaka” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. Dzięki temu musicalowi zdobyliśmy wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską. Po obejrzeniu musicalu wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Operę oraz tymczasowa wystawę. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście. Odwiedziliśmy cerkiew św. Mikołaja, pałac Branickich oraz rynek miejski z ratuszem. Naszą wycieczkę zakończył pobyt na lodowisku.

  Do domu wróciliśmy zmęczeni i pełni wrażeń.

  Czekamy na więcej takich wycieczek!      

 

                                                                              Paulina Rajchembach

  

 

    

   

Kurs tańca 

   

  W ferie zimowe w naszym gimnazjum odbył się kurs tańca przeprowadzony przez p. Magdalenę Delugę. Kurs odbył się w sali numer 18. Pani Magda nauczyła przybyłych podstawowych kroków salsy. W trakcie zajęć grupę ani na chwilę nie opuszczał dobry humor. Z ogromnym zapałem wykonywali polecenia i bawili się przy muzyce.  Później do zajęć dołączyły warsztaty fotograficzne prowadzone przez p. Agnieszkę Jakubiak.

 

 

 

   

Dyskoteka karnawałowa

   

  W naszej szkole nauczyciele starają się zapewnić jak najwięcej atrakcji uczniom. Jedną z ostatnich była dyskoteka karnawałowa, która odbyła się 12 lutego 2013 roku.

  Dyskoteka ta wyróżniała się spośród innych. Na uczniów czekał konkurs na najpiękniejszy kostium. Pojawiły się kowbojki, wróżki, księżniczki, panda, króliki, koty, bohaterowie filmów i bajek, a nawet więzień z Oświęcimia! Nagrodami za najlepszy strój były portfele. Młodzież bawiła się przy  muzyce miksowanej przez didżeja Damiana Kryszpina. Po młodych ludziach widać było, że bawią się naprawdę dobrze. Tego rodzaju imprez w naszej szkole powinno być jak najwięcej!

 

 

  

Ferie w szkole

  

  W tym roku ferie w szkole spędziliśmy bardzo aktywnie i ciekawie. Mieliśmy do wyboru bardzo dużo atrakcji, m.in.: zajęcia ekologiczne w plenerze ( Bojany), zajęcia z piłki siatkowej, turniej FIFY na Xbox, pływanie, warsztaty: kreowanie wizerunku, zajęcia plastyczne oraz zajęcia fotograficzne w plenerze. Wzięliśmy również udział w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Ostrów Maz.  Ferie minęły nam ciekawie i przyjemnie, jednak musieliśmy wrócić do szkolnej rzeczywistości.

 

                                        Paulina Rajchembach

 

                                                                    Fot. Klaudia Mowel

 

 

 

    

II  Sejmik Edukacyjno – Wychowawczy

 

  10 grudnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w II Sejmiku Edukacyjno – Wychowawczym. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół nr 2 w Komorowie. Zebrało ono wielu ważnych gości, m. in. był to burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka – Władysław Krzyżanowski, zastępca burmistrza –  Danuta Janusz, przewodnicząca Rady Miasta – Hanna Sasinowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Elżbieta Chojnacka, a także radni oraz dyrektorzy wraz z nauczycielami ostrowskich szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli.

  Sejmik był wydarzeniem ważnym zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów, ponieważ poruszono na nim tematy ważne: czym jest edukacja i wychowanie. Dlatego też każda instytucja podlegająca pod miasto Ostrów Mazowiecka, a kształtująca młodzież i dzieci miała za zadanie zaprezentować to, w jaki sposób wychowuje. Gimnazjum Publiczne nr 1 również przygotowało prezentację, której efekty można obejrzeć  poniżej:

 

 

Po obradach Sejmiku goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, dlatego też atmosfera całego spotkania była bardzo przyjemna.

 

 

Szkolny etap III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego

 

  30 listopada 2012 roku przeprowadziliśmy w naszej szkole szkolny etap III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego. Do pisania przystąpiło 21 uczennic, które przez 60 minut zmagały się z pytaniami dotyczącymi fonetyki, fleksji, składni i słowotwórstwa.

  3 grudnia 2012 roku przystąpiono do sprawdzania testu i okazało się, że do finału zakwalifikowało się 10 z nich.

 

Uczestnicy zakwalifikowani do finału

L.p.

Imię i nazwisko

Klasa

Liczba uzyskanych punktów

1.

Kinga Chmielewska

IIId

27

2.

Paulina Ziemczyk

IIc

25

3.

Anna Ryszewska

IIc

23

4.

Adrianna Kesler

IIIa

23

5.

Marta Treblińska

IIIe

23

6.

Karolina Hartman

IIb

22

7.

Dominika Qarashouli

IIIe

22

8.

Dominika Kazanowska

IIb

22

9.

Maria Jarząbek

IIIc

21

10.

Weronika Tułowiecka

IIIc

21

 

 

Finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Zaprzyjaźnij się z ortografią”

 

  29 listopada 2012 roku odbył się w naszym gimnazjum finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Zaprzyjaźnij się z ortografią”. Do pisania testu przystąpili uczniowie, którzy najlepiej napisali dyktanda w swoich klasach. Test sprawdzał ogólną wiedzę ortograficzną w postaci dyktanda z lukami, ćwiczeń i zagadek logicznych.

  Spośród piszących wyłoniono Mistrzów Ortografii Gimnazjum Publicznego nr 1.

 

Wyniki:

I miejsce – Karolina Hartman IIb

II miejsce ex equo – Dawid Andruszkiewicz IIIe

                             – Olga Gajewska Ia

                             – Patrycja Zadroga IId

III miejsce – Dominika Lipska IIIb

  

"Podaruj misiaka dla dzieciaka”

 

  W dniach 19-23 listopada w naszej szkole, w ramach zbliżających się Mikołajek, zorganizowana została zbiórka zabawek "Podaruj misiaka dla dzieciaka”. Uczniowie chętnie włączyli się do akcji pomocy dzieciom z ubogich rodzin. Wspólnymi siłami zebraliśmy wiele pluszaków, zabawek i książek. Organizatorami byli szkolny wolontariat Ruch Czystych Serc oraz Samorząd Uczniowski, którzy promowali akcję w naszej szkole.

 

 

Debata na temat tolerancji

   

  Dnia 16 listopada br. w naszej szkole Samorząd Uczniowski przeprowadził debaty na temat tolerancji. Związane one były z obchodzonym w tym dniu Międzynarodowym Dniem Tolerancji.

  Debaty odbyły się w wybranych klasach: 1a, 1b, 1c, 2a, 2c, 3b, 3c, 3e. Zostały przeprowadzone przez przedstawicielki SU: Klaudię Mowel i Sylwię Wiśniewską.

  Poruszana problematyka wywołała zainteresowanie uczniów. Ich reakcje były bardzo zróżnicowane. Znalazło to odzwierciedlenie w czasie trwania debaty w poszczególnych klasach. W jednych, gdzie uczestnicy dyskusji byli zgodni, trwała ona 15 minut, w innych, gdzie zdania były podzielone, a problem bliski sercu dyskutantów, i 45 minut nie pozwoliło wyczerpać tematu. Jedni dojrzale odpowiadali na zadane pytania, podawali własne przykłady świadczące o zaangażowaniu w omawianą problematykę, innym zdarzały się nieprzemyślane uwagi.

  Uczniowie angażowali się i wypowiadali swoje refleksje. Dzięki debacie każdy mógł się czegoś dowiedzieć o tolerancji i o samym sobie. Jesteśmy dumne, że wszyscy uczniowie nie tylko znali definicję słowa „tolerancja”, lecz również dostrzegali jej przejawy we własnym życiu.

 

                                                                Klaudia Mowel
 
 

        Fot. Aleksandra Siulkowska

     

Pierwszy Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim

 

  Dnia 14 listopada br. W Zespole Szkół nr 1 im. Witolda Pileckiego przy ul. Rubinkowskiego w Ostrowi Maz. odbył się konkurs pięknego czytania w języku niemieckim. Uczestnicy z całego powiatu oceniani byli w wielu kategoriach, m.in.: interpretacja tekstu, prawidłowość wymowy, poprawna intonacja, tempo czytania i wrażenia artystyczne. W każdej z powyższych dziedzin zawodnicy mogli otrzymać od 0 do 4 punktów.

  Reprezentantki naszej szkoły - Małgorzata Patalon (kl. III b) i Maria Jarząbek (kl. III c) zajęły kolejno I i III miejsce. Laureaci dostali upominki oraz dyplomy od organizatorów. Podczas konkursu panowała miła i przyjazna atmosfera.

 

 

 

Warsztaty Komunikacyjne dla uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1

 

  15 listopada 2012 roku w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbył się wyjazd dla uczniów na Warsztaty Komunikacyjne: Dialog – Metaforyka – Konsensus.

  Warsztaty były prowadzone przez pana Jarosława Spychałę – redaktora Tok Fm, filozofa i nauczyciela. Celem warsztatów było przeprowadzenie praktycznych ćwiczeń, kształtujących kompetencje komunikacyjne uczniów i zdolność do wzajemnego się rozumienia i osiągania konsensusu w drodze dialogu. Uczniowie uczyli się tego wszystkiego na podstawie ćwiczeń, które pozornie wyglądały na całkowicie niezwiązane z tematem. Było to na przykład budowanie z klocków lego „czegoś, co nie istnieje”. Na warsztatach można było obejrzeć  także fragmenty filmów światowego kina, które udowodniły, że świat od zawsze działał na tych samych zasadach.

  Wyjazd został zorganizowany przez pana Radosława Suchodolskiego. Uczniowie po zakończonej wycieczce wrócili do domu bardzo zadowoleni i wszyscy zgodnie stwierdzili, że tego rodzaju warsztaty to fajny rodzaj spędzenia czasu jak i ciekawy sposób kształcenia osobowości.

 

 

   

  

Wieczornica z okazji  11 listopada

 

  14 listopada był ważnym dniem dla uczniów naszego gimnazjum. W godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na uroczystość zostali zaproszeni: burmistrz – p. Władysław Krzyżanowski, przewodnicząca Rady Miasta – p. Hanna Sasinowska, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

  Program artystyczny pt.: "Drogi do wolności" przypomniał historię naszego kraju od momentu powstania Legionów Polskich we Włoszech do chwili obecnej.

W montażu znalazły się wiersze m.in. E. Słonimskiego, K. K. Baczyńskiego, Z. Herberta, A. W. Chmielewskiego, J. Przybosia, K. Iłłakowiczówny, E. Brylla, C. K. Norwida i L. Staffa.

  Tej ciekawej lekcji historii towarzyszył piękny śpiew i akompaniament zespołu wokalno-instrumentalnego obejmujący najpiękniejsze pieśni patriotyczne, a wśród nich piosenki J. Pietrzaka,  J. Kaczmarskiego, P. Gintrowskiego, G. Turnaua oraz własne kompozycje naszych uczniów do wierszy K. K. Baczyńskiego i W. Szymborskiej. Recytowane przez uczniów wiersze wzruszały nas głębią uczuć jak również  artyzmem wykonania.

  Tak doskonały dobór repertuaru oraz piękne przygotowanie uroczystości zawdzięczamy paniom Beacie Rydzewskiej i Agnieszce Jakubiak.

  Gimnazjum Publiczne nr 1 jest dumne z tego, że ma tak zdolnych uczniów i nauczycieli, którzy potrafią przedstawić historię w ciekawy, niekonwencjonalny sposób.

 

 

 

  

 

Historyczne okruchy

 

  „Zawsze Polakami, chociaż w innym świecie..” – tak rozpoczął się koncert „Okruchy historii” w ostrowskim ratuszu, na którym gościli uczniowie i nauczyciele z naszego gimnazjum.

  Koncert Anity Sajnóg i Joachima Perlika z zespołem Big4Band miał liczne grono odbiorców. Piękne patriotyczne pieśni przeplatane były poezją wojenną czytaną przez artystów. Podczas tego wyjątkowego koncertu goście usłyszeli klasyczne pieśni takie jak „Biały krzyż”, czy „Wolność” , ale również  "Wiersze wojenne" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z autorską muzyką wokalistki zespołu. Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy przez  Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego, p. Hannę Sasinowską i prowadzącą koncert dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych.

  Wspaniały klimat spotkania skłaniał do refleksji o życiu Polaków w czasie wojny, walce i ludziach, którzy oddali życie, by Polska stała się krajem niepodległym. Utwory opowiadały o trudnej historii naszego kraju, ale również opisywały jego piękno. Podczas uroczystego zakończenia koncertu p. Elżbieta Chojnacka zaapelowała do Polaków przebywających za granicą o to, żeby wracali do Polski, ponieważ tu jest ich dom.

  Na koncert przybyli m.in. przedstawiciele ostrowskich szkół, radni miasta i powiatu, członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Domu Kultury oraz mieszkańcy Ostrowi. Byliśmy największą delegacją szkolną podczas koncertu. Na koncercie gościły: Julia Wityńska – przewodnicząca SU, Klaudia Mowel – zastępca, a także Eliza Kaczmarczyk, Aleksandra Siulkowska, Edyta Cholewińska, Magda Duda, Magda Szwagulińska, Anna Smakosz oraz Olga Małecka, pod opieką pani dyrektor Krystyny Lasoń, wicedyrektor p. Ewy Subdy oraz opiekunki Samorządu Uczniowskiego – p. Małgorzaty Delugi.

  Koncert organizowany był przez Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.   

 

  

 

Halloween w GP1

 

  Od 24 października w Gimnazjum Publicznym numer 1 panował bardzo halloweenowy nastrój. Korytarze były ozdobione różnymi motywami związanymi z tym świętem, a Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najbardziej halloweenową salę i na najstraszniejsze przebranie wśród uczniów.

  Uczniom naszej szkoły bardzo podoba się to amerykańskie święto, które w szkole jest obchodzone od zeszłego roku. W trakcie jego trwania wchodząc do sal biorących udział w konkursie można poczuć naprawdę mroczny klimat. Uczniowie prześcigają się pomysłami na stroje. Po korytarzu chodzą białe damy, filmowe postacie, baby-jagi i mumie.

  W tym roku konkurs na halloweenową salę wygrała sala numer  12 ozdobiona przez klasy II a i III c , II miejsce zdobyła sala 16. Nagroda za najlepszy strój została przyznana Norbertowi Glince z klasy III e. Drugie miejsce zajęła Paulina Borowa, a trzecie –Julia Malec. Na najlepiej przebraną osobę uczniowie głosowali za pośrednictwem kliknięć „lubię to” na facebooku. Norbert zdobył ponad 500 głosów!    Drugie miejsce Samorząd Uczniowski przyznał Paulinie Borowej, a trzecie- Julii Malec. Dodatkowo każdy przebrany był zwolniony z odpowiedzi ustnej oraz pisania niezapowiedzianych kartkówek. 31 października z tej okazji zorganizowano także pierwszą w tym roku „Taneczną Środę” – czyli tańce na Sali gimnastycznej podczas długiej przerwy.  Taneczną środę prowadziła Edyta Cholewińska i Dawid Rymarczyk.

 

 

 

 

Wycieczka klas III

 

  W piątek, 26 października br. Uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po warszawskim ZOO. Mimo że pogoda niezbyt sprzyjała trzecioklasistom, to byli oni bardzo zadowoleni z tej wizyty. Największym zainteresowaniem cieszyły się szympansy, goryle i rekiny, które najbardziej zaciekawiły i zainteresowały gimnazjalistów.

  Kolejną atrakcją wycieczki było odwiedzenie muzeum literatury im. Adama Mickiewicza przy Starym Mieście. W muzeum uczniowie zobaczyli słynne dzieła poetów, rękopisy i wydania dzieł literackich oraz pamiątki rodzinne literatów. Trzecioklasiści obejrzeli również wystawę sztuki współczesnej. Intrygująca wystawa z mnóstwem sprzeczności na pewno zapadła w pamięci uczniom.

- Jestem zaskoczona, jak ten artysta postrzega współczesne społeczeństwo – powiedziała Klaudia, uczennica klasy III c.

  Po wizycie w muzeum wybraliśmy się na premierę filmu „Skyfall”, czyli nowych przygód Jamesa Bonda. Niezainteresowani agentem poszli na polski film „Jesteś Bogiem”.  Na koniec trzecioklasiści mieli chwilę czasu na zjedzenie posiłku, a po tym wróciliśmy do domu. Pytając o wrażenia, dowiadujemy się, że i tak najbardziej podobała się uczniom…  podróż autokarem J/span>..

  Opiekunkami wycieczki były: p. Małgorzata Deluga, p. Ewa Subda, p. Beata Rydzewska oraz p. Beata Brzostek.

 

  

Otrzęsiny klas I

 

  10 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas I. Uczniowie zmagali się z wieloma trudnymi zadaniami i konkurencjami.

  Konkurs poprowadzili Klaudia Mowel i Mikołaj Radgowski. W jury zasiedli: Julia Wityńska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Mateusz Maliszewski  i Paulina Rajchembach.

  Podczas otrzęsin uczniowie klas I musieli wykonywać różne zadania, m.in. malowanie się na „koty”, lub mierzenie szerokości sali gimnastycznej słomkami do napojów. Wzięli też udział w quizie z pytaniami dotyczącymi szkoły, nauczycieli, a także matematyki i języka polskiego.

  Konkurencją, która najbardziej podobała się uczniom było rysowanie portretów swoich wychowawców. W tej konkurencji zwyciężyła klasa p. Urszuli Wójcik.

Teraz wszystkie pierwszaki mogą cieszyć  się, że są już pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum.

 

 

 

  

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

 

  W dniach 6 – 7 września 2012 roku w Białymstoku odbył się kolejny – już XII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, w którym uczestniczyli uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1.

 

  Uroczystości zgromadziły gości z całej Europy, którzy przybyli by upamiętnić tragiczny los Polaków zesłanych na srogie rosyjskie tereny. Nie zabrakło oczywiście zesłańców - stawili się licznie mimo podeszłego wieku i często słabego zdrowia. Sybiracy i ich rodziny przyjechali nie tylko z Polski, ale i z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi. Ogólnie w marszu wzięło udział 11 tysięcy osób.
 W tym roku uczestnicy marszu szczególnie upamiętnili trudne powroty do ojczyzny, bowiem marsz odbywał się pod hasłem "Wracamy do Ciebie, Polsko".

 - Byliśmy elementem niepewnym, obowiązywał zakaz mówienia o pobycie i warunkach panujących na Syberii - podkreślał w czasie przemówienia prezes Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź.

  Uroczystości rozpoczęły się rano liturgią w Katedrze Prawosławnej p.w. św. Mikołaja w Białymstoku. Przed południem uczestnicy marszu przeszli od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim do kościoła p.w. Ducha Św. Tu mszę odprawił metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski.
  Marsz Żywej Pamięci Sybiru zakończył się pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka. Była krótka modlitwa w obrządku katolickim i prawosławnym, przemówienia przedstawicieli władz, apel poległych, salwa honorowa, składanie kwiatów i żołnierska grochówka. Można też było zwiedzić wystawę dotyczącą losu zesłańców, która znajduje się w podziemiach kościoła.

  Udział w tych uroczystościach był dla uczniów wyjątkową lekcją historii i wzruszającym  przeżyciem. Ciekawym i pięknym miejscem, które odwiedzili młodzi ludzie w drodze  powrotnej była Święta Woda – sanktuarium Matki Boskiej, w którym między innymi znajduje się Góra Krzyży.

 

 

 

 

Olsztyn jesienią

 

Na początku października klasy drugie naszego gimnazjum wyjechały skoro świt na wycieczkę do Olsztyna.  Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wychowawcy : Beata Łuniewska, Jolanta Malec , Agnieszka Jakubiak, Radosław Suchodolski. Organizatorem i przewodnikiem całej uczniowskiej braci była pani Urszula Andruszkiewicz.

 Podczas przejazdu towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i dobre humory. Zwiedzanie Olsztyna zaczęliśmy od Starego Miasta.  Z zaciekawieniem obejrzeliśmy nowy amfiteatr im. Czesława Niemena. Następnie przeszliśmy na dziedziniec zamkowy. Pani przewodnik przytoczyła nam historie i legendy związane z Warmią i Mazurami. Naszą uwagę przykuła przepiękna wystawa bogato pisanych ikon. Wchodząc do sali kopernikowskiej, w której ten wielki uczony pracował i tworzył nowe dzieła, mogliśmy poczuć atmosferę dawnych czasów. Zadziwiło nas kryształowe sklepienie tej sali. Nie sądziliśmy, że w tamtych czasach możliwe było tak misterne i doskonałe architektonicznie wykonanie sufitu. Mogliśmy też obejrzeć „toaletę” Mikołaja Kopernika.

 Z Zamku Kapituły Warmińskiej przeszliśmy uliczkami Starego Miasta do Katedry. Zachwyciło nas piękno, wielkość oraz bogate wnętrze świątyni. Mieliśmy okazję wysłuchać opowieści o powstaniu pieśni pt. „Rota” oraz o jej kompozytorze pochodzącym z Barczewa – Feliksie Nowowiejskim. Ważnym punktem naszej wycieczki była sławna Wysoka Brama.

Po południu dotarliśmy na seans do olsztyńskiego Planetarium. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy odbyć kosmiczną podróż po jesiennym niebie.

 Aby nabrać sił do dalszych przygód, z uśmiechem na ustach ruszyliśmy potężną gromadką do KFC. Było smakowicie!

WiWieczorem naszą wycieczkę zamknął spektakl pt. „Boski spór”. Sztuka autorstwa Felixa Miterera dotyczyła sądu nad ludzkością, który przeprowadzał Bóg Ojciec, Syn, Duch oraz doproszony w roli adwokata Szatan. W dyskusję włączała się Matka Boska. „Boski spór” był namysłem nad kondycją człowieczeństwa jak również pytaniem o metafizykę i celowość ludzkiego istnienia. Niewątpliwym atutem spektaklu była przestrzeń, w której się rozgrywał, a mianowicie – olsztyńskie Planetarium.

Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni. Czekamy na kolejne wyjazdy, bo bardzo lubimy spędzać czas z naszymi kolegami i wychowawcami, poznając najciekawsze zakątki naszej ojczyzny.pan>   

 

                         Marta Kaczmarczyk i Julia Łojewska - kl. IIc 

 

 

 

 

Mistrzyni w Gimnazjum Publicznym nr 1

 

Dominika Lipska, uczennica klasy III ostrowskiego Gimnazjum Publicznego nr 1 zdobyła srebrny medal na 14. Międzynarodowym Festiwalu "Veszpremskie Igrzyska" w Veszprem na Węgrzech.

 

Dominia Lipska to uczennica Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, która od 8 lat tańczy w wyszkowskiej Rewii Dziecięcej "Sylaba" i osiąga sukcesy w tej dziedzinie. Dowodem na to jest jej ostatnia wygrana - srebrny medal. Dominika zafascynowała publiczność i jury swoim tańcem w choreografiach takich jak „Czekanie” czy „Pirat”. Tancerka zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań.

 

OPI: Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po ogłoszeniu wyników?

Dominika Lipska: Duży szok. Poziom był bardzo wysoki, dlatego nie myślałam, że to akurat mnie wybiorą.

OPI: Czy spodziewałaś się wygranej?

DL: Nie.  Było tak wielu uczestników i tak wysoki poziom konkursu, że nie spodziewałam się. Na początku wszystkie dziewczyny z Rewii Dziecięcej „Sylaba” zostały zaproszone na koncert po pierwszych eliminacjach. Ucieszyłyśmy się, bo to nie był tylko zwykły koncert dla miasta, ale też drugi poziom konkursu. Zatańczyłyśmy i poszło nam nieźle. Przed dniem ogłoszenia wyników dowiedziałam się, że zostałam zaproszona na galowy koncert, czyli najważniejsze wydarzenie konkursu, na którym było wielu ważnych gości. Jeszcze większym zaskoczeniem dla mnie było to, że jako jedynej osobie z Polski udało mi się to  w kategorii solówek i duetów.

OPI: Konkurencja była duża?

DL: Tak. Kategorie były bardzo mocno obsadzone. Nie wiadomo było czego się do końca spodziewać. Ale na pewno było warto. Nowe doświadczenie, nowi ludzie.

OPI:  Długo się przygotowywałaś?

DL: Dowiedziałam się w maju, że w wezmę udział w eliminacjach, ale przygotowywać zaczęłam się dopiero pod koniec wakacji. Wraz z moją panią choreograf Katarzyną Błaszczak miałam oddzielne próby do festiwalu. Przygotowanie zajęło mi około półtora miesiąca.

OPI: Jak wyglądała Twoja dotychczasowa kariera taneczna?

DL: Nigdy wcześniej nie występowałam solo, zawsze tańczyłam z zespołem. Według mnie to duże wyróżnienie.

 

Dominice Lipskiej należą się ogromne gratulacje, za tak duże osiągnięcie. Życzymy jej dalszych sukcesów!

 

 

 

 

Samorząd GP 1 wybrany!

 

GP 1 wzięło udział w programie Samorządy Mają Głos. Dlatego też 28 września 2012 roku zakończono głosowanie na prezydium Samorządu Uczniowskiego. Przed wyborami odbyła się debata z kandydatami, a w szkole można było oglądać kampanię z prawdziwego zdarzenia.

 

Ulotki i plakaty – tym żyła szkoła od tygodnia. Uczniowie musieli wybrać swojego przedstawiciela i jego współpracowników, aby SU mógł działać sprawnie. W piątek 28 września odbyły się wybory. Wyborcy mogli oddać głos na tylko jednego z siedmiu kandydatów. W takcie głosowania sprawnie działała Komisja Wyborcza, która dbała o sprawny przebieg głosowania. Po dokładnym przeliczeniu głosów pojawiły się wyniki: przewodniczącą SU została GP 1 została Julia Wityńska,  zastępcą Klaudia Mowel, a sekretarzem Edyta Cholewińska.

- Bardzo się cieszę, że kolejny rok mogę pracować w szkolnym samorządzie. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się zrobić więcej rzeczy. – powiedziała przewodnicząca. Miejmy nadzieję, że i w tym roku w Gimnazjum Publicznym nr 1 nie będą się nudzić.

 

 

 

 

Debata przedwyborcza

   

W czwartek 20 września w naszej szkole odbyła się debata przedwyborcza.  Wzięli w niej udział kandydaci do samorządu uczniowskiego: Klaudia Mowel, Julia Wityńska, Sylwia Wiśniewska, Edyta Cholewińska, Maciej Budziński , Adrianna Brzostek oraz Emilia Czaplarska, a także opiekunowie samorządu uczniowskiego: pani Małgorzata Deluga, pani Katarzyna Trojanowska, pan Cezary Polak. Nie zabrakło również publiczności.

 

                                                                    Paulina Rajchembach

 

 

 

Fot. Weronika Tułowiecka

 

 

 

Przygotowania do wyborów do prezydium SU


W tym roku do prezydium samorządu szkolnego zgłosiło się 7 kandydatów:

Klaudia Mowel i Maciej Budziński – 2A
Emilia Czaplarska i Adrianna Brzostek – 2B  
Edyta Cholewińska – 3B
Julia Wityńska – 3C
Sylwia Wiśniewska – 3D
Ich plany wyborcze można podejrzeć w gablocie szkolnej lub na stronie http://wybory.ceo.org.pl/wizytowka?id=221 .

Nasza szkoła zarejestrowała się w programie "Samorządy mają głos".  Koordynatorem zespołu jest pani Małgorzata Deluga, a członkiniami Klaudia Kuczyńska, Julia Wityńska i Klaudia Mowel.

Razem z innymi zarejestrowanymi szkołami wybierać będziemy 28 września. Kandydaci prowadzą kampanię wyborczą. Każdy chce wygrać, by zmienić szkołę na jeszcze lepszą.

 

                                                       Klaudia Mowel

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13

 

3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Krystyna Lasoń powitała społeczność szkolną, życząc wszystkim wielu sukcesów. Miłe słowa do nauczycieli, uczniów i rodziców skierowała także Pani Wiceburmistrz Danuta Janusz. Pełni zapału udaliśmy się na spotkania z wychowawcami, a potem korzystaliśmy z resztek słonecznej wolności.